Dietetyk Łodź
6 sierpnia 2014
Jesteś głodny jak wilk, sięgasz po pierwszą lepszą rzecz. Niestety bardzo trudno oszukać głód, szczególnie jeśli wybierzesz produkty po których będziesz się czuł jeszcze bardziej glodny...
1. Białe pieczywo
Wbrew przekonaniom nie jest dużo bardziej kaloryczne od razowca... Nie ma błonnika, tylu składników mineralnych i witamin co żytnie razowe. Ma wysoki Indeks glikemiczny dlatego bardzo szybko podwyższy poziom cukru we krwi...i bardzo szybko go obnizy co  doprowadzi do szybkiego wilczego głodu. Jest mało sycące i ma małą wartośc odżywczą. tego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Podobno dietetycy uważają, że jest gorsze niż...uran w jedzeniu ;)


2. Soki owocowe 
Soki owocowe to niestety węglowodany proste, które będą powododwały duże wahania cukru we krwi, czyli w konsekwencji ponnowny głód. Bez miąższu, włókna i skóry taki sok niestety jest mało wartościowy. Lepije wybrać mieszankę  smoothie z użyciem całych owoców, jogurtu i nasion aby zrównoważyć poziom cukru we krwi i zwiększyć uczucie sytości.

3. Słone przekąski
Chipsy, precle i słone przekąski  są  to szybko trawione węglowodany proste, które mogą stanowić bodziec do wzlotu i upadku  insuliny.  Słone pokarmy, zwiększają ochotę...na słodkie! "Żołądek słony" będzie zadowolony, ale "słodki zołądek" będzie czuł się pusty.

4. Fast - food
Chyba każdy doświadczył szybkiego głodu bo dużych zestawach złotych łuków Mc. Dodatkowo: tłuszcze trans, które królują w fast foodzie powodują stany zapalne jelita, potencjalnie zakłócając  zdolności organizmu do produkcji neuroprzekaźników kontrolujących apetyt, takich jak dopamina i serotonina.  Tymczasem w przewodzie pokarmowym syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (powszechnie w bułkach, przyprawach i deserach) szybko się wchłania, powodując skoki insuliny i jeszcze większe napady głodu. Oczywiście  dania  fast-foodowe to ogromne porcje soli, które mogą  równiez pobudzać odwodnienie.

5. Alkohol
Alkohol nie tylko obniża determinację w utrzymaniu zdrowych nawyków żywieniowych, ale wręcz sprawia, że ​​jesteś badziej głodny.  Według badań opublikowanych tylko trzy porcje alkoholu  mogą obniżać poziom leptyny w organizmieo około 30%  - jest to hormon, który tłumi uczucie głodu i utrzymuje uczucie sytości.  Alkohol może również wyczerpywać zapasy węglowodanów z organizmu  (zwane glikogenem), powodując większe pragnienie szczególnie na słone i tłusty potrawy.

6. Biały makaron
Biały makaron to ta sama sprawa co z białym pieczywem, ale zasługuje na wyrównienie ponieważ bardzo łatwo jest go zjeść zbyt dużo. Standardowa wielkość porcji ugotowanego makaronu to tylk filiżanka.


7. Glutaminian sodu
MSG (czyli glutaminian sodu) to wzmacniacz smaku, używany w daniach typu instant, mieszankach przyprawowych,  zupkach chińskich i gorących kubkach.  Jedno z badań hiszpańskich naukowców sugeruje, że związek ten  powoduje 40% wzrost apetytu, a jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie amerykańskim  ludzie, którzy spożywają najwięcej MSG są prawie trzy razy bardziej narażeni na nadwagę niż ci, którzy go nie jedzą wcale. 

8. Sushi
Ryba jest bardzo zdrowa...ale jesz tu więcej ryżu niż czegokolwiek! Niestety biały ryż to wysoki IG, szybkie trawienie i opróźnianie żołądka co za tym idzie? Z braku błonnika i odpowiedniej ilości białka samo sushi szybko spowoduje kolejne uczucie głodu.

9.Słodziki
Nie ma znaczenia czy to będzie napój light czy słodząca tabletka dodana do kawy... sztuczne substancje słodzące typu aspartam, acesulfam, ksylitol. Badania wskazują, że osoby które spozywają więcej napojów sztucznie słodzonych, spożywają w ciągu dnia więcej kilokalorii w porównaniu do osób, które słodzików nie zażywają. Mamy po prostu złudzenie, że zjedliśmy mniej i mamy ochotę na słodkości.

10. Płatki śniadaniowe
Oczywiście chodzi o te słodkie, kolorowe...i to te szczególnie polcane dla dzieci! To 1/2 torebki białego cukru, który bardzo szybo spowoduje ponowny głód a dodatki typu barwniki, utwardzane tłuszcze roślinne zupełnie nie nadają się na śniadanie...ani żaden inny posiłek. Lepiej wybierz pełnoziarniste płatki: owsiane, żytnie, gryczane lub musli które ma więcej niż 5g błonnika i mniej niż 5g cukru w porcji!